سوغات اردبیل و صنایع دستی استان اردبیل

عسل طبیعی، سرشیر، کره، حلوای سیاه از مهمترین سوغات اردبیل می باشد که میتوانید هنگام سفر به اردبیل تهیه و کام خود را شیرین نمایید.

کلانشهر اردبیل در شمال غربی کشور واقع شده است و اردبیل به عسل و خوراکی های خوشمزه اش زبان زد همه است.

اردبیل به خاطر آب و هوای مطبوع خود در تمام فصول سال، سالانه میزبان هزاران گردشگر از سراسر جهان می باشد.آرتاویل نام قدیمی اردبیل می باشد. آرتاویل واژه ای اوستایی است که از ترکیب دو کلمه (آرتا) به معنی (مقدس) که در پارسی میانه تبدیل به (ارد) شده است و (ویل) که به معنای (شهر) است تشکیل شده‌است.

آرتاویل نام قدیمی اردبیل می باشد. آرتاویل واژه ای اوستایی است که از ترکیب دو کلمه (آرتا) به معنی (مقدس) که در پارسی میانه تبدیل به (ارد) شده است و (ویل) که به معنای (شهر) است تشکیل شده‌است.

آدام اولئاریوس (دانشمند آلمانی) در سفری که به اردبیل داشته، عنوان کرده است اهالی شهر که به زبان ترکی تکلم می کنند، نام شهر را آردویل تلفظ می‌کنند. در مناطق تالش نشین استان، هنوز هم به اردبیل، (آردویل) می‌گویند که به معنای “ناحیّه مقدس” است.

اکثر سوغات اردبیل را سوغاتی‌های خوراکی و خوشمزه تشکیل می‌دهد و بسیاری از ما عسل سبلان را بعنوان بهترین عسل طبیعی دنیا می‌شناسیم.

در این مطلب خوشمزه ترین سوغاتی‌ها و زیباترین صنایع دستی اردبیل را خدمت شما معرفی می‌کنیم، با اردبیل 24 همراه باشید تا در سفر بعدی به اردبیل بهترین سوغاتی‌ها را خریداری نمایید.

عسل طبیعی سبلان

عسل سبلان اردبیل
عسل طبیعی سبلان اردبیل

استان اردبیل و دامنه های کوه سبلان بدلیل وجود دشتهای پونه، گشنیز، گون، آویشن و اقاقیا، بی شک یکی از مهمترین مناطق تولید و توزیع عسل در دنیا می باشد.این عسل در طعم های طبیعی مختلفی در دسترس است و میتوان به عسل گون، آویشن، چهل گیاه و گشنیز اشاره کرد. خاطر نشان میکنیم که هر یک از این عسل ها خاصیت دارویی فراوانی دارد.

برای خرید آنلاین عسل طبیعی اردبیل به سایت نیوهانی مراجعه نمایید.

ورود به نیوهانی

سرشیر و کره

سوغات اردبیل سرشیر
سرشیر، سوغات اردبیل

سرشیر و کره یکی از مشتقات لبنی است که با حدود ۶۰ درصد چربی تهیه می‌شود. این ماده غذایی بسیار مفید و لذیذ است و بسیاری از محلی‌ها این ماده غذایی را در کنار عسل در وعده صبحانه میل می‌کنند.

حلوای سیاه اردبیل (قره حالوا)

حلوای سیاه اردبیل (قره حالوا)

حلوای سیاه اردبیل یا قره حالوا ترکیبی از جوانه گندم، آرد، آب، کره، ادویه جات و عسل طبیعی است حلوای سیاه یکی از مهمترین غذاهای سنتی و سوغاتی اردبیل است که در گذشته توسط بانوان اردبیلی تهیه و بعنوان آزوغه در فصل سرما استفاده می شد.

0