عزاداری اردبیل با قدمتی بیش از 600 سال

مردم دارالارشاد اردبیل از گذشته ارادت خاص و خالصانه ای به امام حسین (ع) سالار شهیدان و برادر باوفایش حضرت اباالفضل (ع) داشته و دارند.

عزاداری اردبیل از ۲۷ ذی الحجه و همزمان با مراسم سنتی طشت گذاری بصورت رسمی آغاز می گردد و قبل از آن نیز هفته خوانی در محلات برپا می شود.
عزاداری اردبیل در قالب شبکه بندی شهر اردبیل به ۶ محله اصلی شامل محلات سرچشمه، عالی قاپو، گازران، پیرعبدالملک، اوچدکان و طوی که از آن بعنوان محلات شش گانه یاد می شود، بصورت منظم پیگیری می شود. هر یک از این محلات خود دهها محلات کوچک و بزرگ را شامل می شوند و هر یک در زمان های تعیین شده در بازار اردبیل عزاداری می کنند.

این محلات پرچمهای سه گوش قدیمی مخصوص خود را دارند که از جنس مخمل و ترمه می باشد و جلوی دسته جات فردی آن را بعنوان نماد محله حمل می کند. از مهمترین آنها، بیرق محله گازران اهدایی نادرشاه افشار است.

یکی از زیبایی های عزاداری اردبیل ، استقبال از دستجات عزاداری محلات شش گانه هنگام رسیدن به محله ای دیگر است و اوج آن استقبال محله پیرعبدالملک از عزاداران محله دروازه یا عالی قاپو که از دیرباز بعنوان برادر هم یاد شده، است. همه ساله در چهارمین روز محرم طوق هر دو محله که نماد آنها هستند در مراسمی پرشور به هم می رسند و نوای یا حسین یا اباالفضل جماعت کثیری که برای تماشا آمده اند، فضای معنوی خاصی را ایجاد می کند. محله عالی قاپو ۲ طوق و پیرعبدالملک یک طوق دارند و روایت است که هر سه مربوط به دوره صفوی است

آئین شمعگردانی از ظهر تاسوا آغاز می گردد و با تهیه ۴۱ شمع آن را بین ۴۱ مسجد تقسیم میکنند و با این کار ارادت خود را به ساخت باب الحوائج حضرت عباس (ع) نشان میدهند و همزمان با عاشورای حسینی، گروههای کثیری از عاشقان اهل بیت (ع) در جای جای اردبیل با برپایی آئین شبیه خوانی ، مصاعب وارده به کاروان کربلا را برای عزاداران ترسیم می کنند و این مراسم در سه نوبت صبح، ظهر و عصر برگزار می گردد.

چند سالی است که با برنامه ریزی صورت گرفته عزاداری اردبیل در روزهایی تاسوا و عاشورا در میدان قدیمی عالی قاپو در ساعت تعیین شده انجام می شود و این مراسم از شبکه های سراسری داخلی و برون مرزی بصورت زنده به نمایش در می آید.
و در آخر عزاداران اردبیلی با برپایی مراسم شام غریبان در مساجد و حسینیه ها به یاد غربت غریبانه حضرت زینب (س) بر سر و سینه میزنند.

سایت جامع استان اردبیل ( اردبیل 24 ) در نظر دارد تمام رویدادهای عزاداری 97 اردبیل را پوشش دهد و شما نیز می توانید با ارسال تصاویر ، فیلم و متن خود با استفاده از بخش شهروند خبرنگار برای ما در ثواب معنوی این امر شریک باشید.

با آرزوی قبولی عزاداری همشهریان

التماس دعا

0