بایگانی دسته: محرم

طشت گذاری محرم 98 اردبیل / اطلاعیه زمان و مکان

یکی از سنتی ترین مراسم عزاداری، مراسم طشت گذاری اردبیل ، می باشد.
این مراسم از سه روز مانده به ماه محرم در بیش از 41 مسجد و حسینیه اردبیل برگزار می گردد و از تمام شهرهای کوچک و بزرگ میهن اسلامی، عزاداران در این مراسم حضور می یابند.
مراسم روز اول در مسجد جامع اردبیل ، روز دوم در مساجد اصلی محلات شش گانه و مسجد اعظم اردبیل و روز سوم در مساجد محلات، حسینیه ها و منازل اهالی انجام می شود.
مراسم طشت گذاری در روستاهای استان اردبیل نیز با آداب و رسوم مخصوص همان روستا بصورت پرشور اجرا می شود.
در این مراسم، طشت هایی پر از آب که عمدتا از جنس طلا و مس می باشد را در گوشه ای از مسجد گذاشته و تا آخر محرم در جای خود می ماند .
در آیین طشت گذاری اردبیل ، آب نماد آب فرات است و عزاداران با ورود به مکان قرارگیری طشت و دست زدن به آن بیعت خود را با سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) تازه می کنند.

( در ضمن به اطلاع عزاداران حسینی می رساند که، به دلیل فوت ناگهانی نور الذاکرین حاج محمد باقر منصوری، حاج نادر جوادی به جای ایشان مراسم طشت گذاری سینه زنان محله اوچدکان در مسجد جامع را برگزار خواهد کرد )

در زیر، برنامه کامل مراسم طشت گذاری محرم 98 اردبیل برای شما عزیزان درج شده است

 محلهزمانساعت
1حسینیه متبرکه اوچدکانچهارشنبه 6 شهریور ( 26 ذی الحجه )بعد از نماز مغرب و عشاء
2مسجد جامع اردبیلپنج شنبه 7 شهریور ( 27 ذی الحجه )بعداز نماز ظهر
3مسجد اعظم اردبیلجمعه 8 شهریور ( 28 ذی الحجه )بعد از نماز ظهر
4مسجد گازران / مسجد سرچشمه / مسجد اوچدکان / مسجد طویجمعه 8 شهریور ( 28 ذی الحجه )بعد از اتمام طشت گذاری مسجد اعظم اردبیل
5مسجد عالی قاپو / مسجد پیرعبدالملک و شعبات تابعه محلات ششگانهشنبه 9 شهریور ( 29 ذی الحجه )بعد از ظهر 29 ذی الحجه
0

اطلاعیه برگزاری مراسم شهادت مسلم بن عقیل

به اطلاع کلیه عزاداران و حسینیان اردبیل میرساند به مناسبت شهادت حضرت مسلم بن عقیل، روز شنبه مورخه 98/5/19 از ساعت 14:30 فاتحه خوانی محله عالی قاپو برگزار و حرکت دسته زنجیرزنان محله عالی قاپو به سمت بازار ساعت 16 انجام خواهد شد.

0

آئین مسجد گردی عزاداران اردبیلی در ماه محرم

یکی از آئین های ویژه عزاداری اردبیل، مسجد گردی عزاداران حسینی میباشد.

در این رسم که از گذشته دست به دست شده است، از اول محرم دست جات عزاداری محلات شبانه و با برنامه تعیین شده به مساجد محلات دیگر رفته و به یاد سرور و سالار شهیدان به عزاداری می پردازند.

توجه داشته باشید که این برنامه تا شب تاسوعای حسینی ادامه می یابد و مراسم اصلی تاسوعا و عاشورای حسینی در میدان عالی قاپوی اردبیل با مشارکت تمام دستجات و اهالی حسینی بصورت پرشور برگزار و بصورت زنده از شبکه های استانی و سراسری پخش می گردد.

التماس دعا

0

گالری تصاویر محرم اردبیل راه اندازی شد

به اطلاع کاربران اردبیل 24 می رسانیم که بخش ویژه تصاویر عزاداری محرم ۹۷ اهالی حسینی اردبیل راه اندازی شد.
از این پس با ورود به صفحه گالری تصاویر محرم ۹۷ اردبیل ، تمام تصاویر عزاداری را یکجا مشاهده نمایید.

در نظر داشته باشید که بیشتر تصاویر موجود ، ارسال شده توسط کاربران از طریق قسمت پست مهمان می باشد.

لذا شما نیز می توانید تصاویر مورد نظر از عزاداری دسته جات محلات خود با  مشخصات نام محل، زمان و مکان را برای ما ارسال نمایید تا در اردبیل 24 درج گردد.

التماس دعا

ورود به قسمت گالری تصاویر محرم 97 اردبیل

0

تصاویری از مراسم طشت گذاری 97 مسجد اعظم اردبیل

بعد از طشت گذاری مسجد جامع اردبیل توسط اهالی حسینی اردبیل که در تاریخ شنبه ۱۷ شهریور ( ۲۷ ذی الحجه ) صورت گرفت ، این بار نوبت مسجد اعظم اردبیل بود تا میزبان خیل کثیری از همشهریان برای برگزاری مراسم طشت گذاری باشد.

و این مراسم به مانند سال های قبل با شکوه بیشتری بعد از نماز ظهر 28 ذی الحجه  برگزار شد و دسته جات عزاداری یکی پس از دیگری و با توجه به برنامه دقیق تعیین شده در مسجد اعظم اردبیل حضور و به عزاداری پرداختند.

همچنین طشت مساجد محلات گازران ، سرچشمه، اوچدکان ، طوی نیز در این روز ، بعد از طشت گذاری مسجد اعظم ،گذاشته شد که در پست بعدی تصاویر مربوط به این مراسم درج خواهد شد.

در زیر تصاویری از مراسم طشت گذاری سال 97 مسجد اعظم را مشاهده می کنید .

 

طشت گذاری مسجد اعظم
طشت گذاری مسجد اعظم

طشت گذاری مسجد اعظم
طشت گذاری مسجد اعظم

0

تصاویر مراسم طشت گذاری 97 مسجد جامع اردبیل

شنبه ۱۷ شهریور ( ۲۷ ذی الحجه ) مراسم سنتی طشت گذاری مسجد جامع اردبیل با حضور پرشور اهالی حسنی اردبیل بصورت باشکوهی برگزار گردید.
طشت گذاری اردبیل یکی از ریشه دار ترین آئین های ماه محرم است که بعد از نماز ظهر در مسجد جامع اردبیل با حضور به نوبت دستجات عزاداری محلات ششگانه آغاز و تا پاسی از شب ادامه می یابد.

امروز یکشنبه 18 شهریور مراسم طشت گذاری مسجد اعظم اردبیل نیز بعد از نماز ظهر برگزار خواهد شد.

در زیر تصاویر مربوط به طشت گذاری 97 مسجد جامع اردبیل را مشاهده می کنید.

0

پروفایل محرم / عکس پروفایل محرم 97

با عرض تسلیت به مناسبت فرارسیدن ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) و برادر باوفایش حضرت اباالفضل (ع) ، به اطلاع میرسانیم که اردبیل 24 ، عکس پروفایل محرم  97 را از جمع آوری و در این بخش برای استفاده کاربران منتشر می کند.

پس با کشیدن اسکرول به پایین صفحه ، گالری تصاویر محرم برای استفاده در پروفایل را مشاهده و از بین آن بهترین عکس نوشته محرم را برای خود انتخاب کنید. این بخش یعنی پروفایل محرم با اضافه شدن تصاویر هر روز بروزرسانی خواهد شد.

همچنین با ورود به دیگر قسمت های ویژه ماه محرم علاوه بر عجر معنوی ،  با آئین عزاداری ماه محرم اردبیل نیز آشنا شوید.

0

پوشش عزاداری اردبیل/ لحظه به لحظه محرم اردبیل

با شروع ماه محرم پورتال جامع استان اردبیل از سال ۹۶ اقدام به پوشش عزاداری اردبیل با ایجاد صفحه مخصوص محرم اردبیل و درج متن، مقاله، عکس، فیلم و برنامه عزاداری ها و غیره در این بخش که بیشتر توسط کاربران با عنوان شهروند خبرنگار ارسال می گردید، می کوشید با ترویج و معرفی فرهنگ ناب و اصیل عزاداری استان در بستر فضای مجازی سهم پررنگ این خطه حسین و اباالفضل دوست در ایران اسلامی و بیرون از مرزها را پررنگ و پررنگ تر کند .

حال با افتخار اعلام میکند که در سال ۹۷ نیز این روند به مانند سال قبل با برنامه کامل و متنوع ادامه خواهد داشت.

دست یاری بسوی شما دراز خواهیم کرد و دوشا دوش هم برای محقق این هدف تلاش خواهیم کرد.

در آخر یک نکته مهم را متذکر می شویم.

بعضا مشاهده شده است بعضی از افراد هنجار شکن که کوچکترین اعتنائی به حقوق دیگر شهروندان ندارند با بالا بردن صدای پخش ماشین خود اقدام به خودنمایی ، آزار و اذیت و جلب توجه دیگران می کنند.

( لطفا فرهنگ عزاداری اردبیل را با این گونه اقدامات خدشه دار نکنید چون دوره اینگونه کارهای … تمام شده است )

ورود به بخش محرم اردبیل

التماس دعا

0