بولاغلار نیر، استان اردبیل

بولاغلار نیر در فاصله ۵۰۰ متری شمال غرب شهرستان نیر و ۳۰ کیلومتری شهرستان اردبیل واقع شده است.

بولاغلار در زبان ترکی به معنای مجموع چشمه ها در یک منطقه می باشد. به همین دلیل (وجود چشمه های فراوان) این منطقه از شهرستان نیر را، به این اسم نامیدند.

آب تمام چشمه‌های منطقه نمونه گردشگری نیر در مسیر کوتاهی به یکدیگر پیوسته و از طریق نیرچای (رودخانه آغلاغان) که از داخل شهر نیر گذشته و به رودخانه بالقلو چای که از مرکز شهر اردبیل می‌گذرد، می‌پیوندد. این منطقه دارای 285 کیلومتر مربع مساحت می باشد که یک پنجم مساحت نیر را شامل می شود.

از آب این چشمه های طبیعی نیز برای تامین آب حوضچه های پرورش ماهی که در اطراف آن واقع شده است استفاده می کنند و ماهی های این منطقه به واسطه استفاده از این آب، نسبت به دیگر مناطق سالمتر و خوشمزه تر می باشند.

وجود مناظر طبیعی و فضای سبز و بکر‌، رویش پوشش گیاهی خاص اطراف چشمه‌ها از گیاه بولاغ اوتی در این منطقه از شهر نیر باعث شده است که همه ساله گردشگرانی از داخل و خارج از کشور به این منطقه سفر کرده و از زیبایی های آن لذت ببرند.

منطقه نمونه گردشگری بولاغلار یکی از پتانسیل‌ های طبیعی و اکو لوژیکی شهر نیر می باشد‌.

معرفی کوتاه شهرستان نیر

این شهرستان از شمال به شهرستان اردبیل، از شرق به بخش هیر و شهرستان کوثر، از جنوب به شهرستان کوثر و از جنوب و غرب به استان آذربایجان شرقی محدود شده است.

0
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars ( 1 رای )
Loading...Loading...

  • دسته : جاذبه های طبیعی