آبشار دیز خلخال

آبشار دیز خلخال، در روستای دیز خلخال استان اردبیل واقع شده است . این روستا در فاصله 10 کیلومتری شهر کلور و 40 کیلومتری شهر خلخال قرار گرفته است.

همچنین ارتفاع آن از سطح دریا 1550 متر می باشد. احاطه این روستا توسط کوه های بزرگ و کوچک بر زیبایی آن افزوده است که این امر باعث بوجود آمدن دره های زیبا شده است.

دیز در ارتفاع 1550 متری از سطح دریا و در محاصره زنجیره ای از کوه های زیبا قرار گرفته است و همین امر سبب بوجود آمدن دره ها و مراتع و دشت های بسیار زیبایی در نزدیکی این روستا شده است.

با عبور از مسیر پر پیچ و خم و زیبا، به آبشار نسبتا بلندی (ارتفاع حدود 50 متر) می رسید که به جهت نزدیکی به روستای دیز، نام آن را آبشار دیز نامیده اند. در ادامه مسیر و عبور از آبشار شما میتوانید خود را به پشت آن برسانید که علاوه بر مسیر آسان، شاهد فضایی با تنوع گیاهان زیبا و خاص خواهید بود.

0
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars ( 2 رای )
Loading...Loading...

 • دسته : جاذبه های طبیعی

قلعه اولتان مغان

قلعه اولتان مغان که در زبان ترکی اولتان قالاسی نیز گفته می شود، در شمال استان اردبیل و در 12 کیلومتری شهرستان پارس آباد ( شمال روستای کهن اولتان، جنوب رود ارس ) واقع شده است.

این مکان در مساحتی حدود 320 هزار متر مربع و در دوره حکومت اشکانیان بنا شده و بخش زیادی از آن زیر خاک مدفون شده است. قلعه اولتان به شماره 2654 در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

با بررسی آثار سطحی و همچنین عکس های هوایی و ماهواره ای که از این منطقه گرفته شده است، به نظر می رسد این محوطه باستانی، همچون دیگر شهرهای کهن ایران، بعنوان یک شهر نام برده می شد. با احتساب ارگ و ربض، این منطقه بیشتر از 70 هکتار مساحت را شامل می شود.

1+

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

 • avatar
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars ( 3 رای )
Loading...Loading...

 • دسته : آثار باستانی

دریاچه نئور خلخال

دریاچه نئور خلخال در 48 کیلومتری جنوب شرقی اردبیل به سمت خلخال و در یکی از دره های کوهستانی باغرو واقع شده است.

این منطقه با مساحتی بالغ بر 210 هکتار و با ارتفاعی بیش از 2500 متری از سطح دریا، شامل دو دریاچه کوچک و بزرگ می شود.

دریاچه نئور یکی از دریاچه های طبیعی و شیرین استان اردبیل می باشد که در سال 66 سدی در خروجی آن بمنظور ذخیره آب کشاورزی احداث و به بهره برداری رسید.

وجود چشمه های فراوان و همچنین بارندگی مناسب باعث پایدار ماندن آب این دریاچه و همچنین آب و هوای مطبوع آن باعث ورود گردشگرانی از دیگر استانها به این منطقه حفاظت شده و توریستی شده است.

این دریاچه دارای نوعی ماهی منحصر به نام قزل آلای رنگین کمان بوده که طرفداران زیادی دارد ولی در چند سال اخیر با رهاسازی دیگر ماهیان از جمله کپور  اکوسیستم طبیعی این دریاچه به هم ریخته و در خطر نابودی کامل قرار دارد.

در صورت سفر به این منطقه، حتما در مسیر زیبا و بهشتی نئور به سمت سوباتان پیاده روی کنید.

0
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (0 رای)
Loading...Loading...

 • دسته : جاذبه های طبیعی

فرودگاه اردبیل

مطالعات احداث فرودگاه بین المللی اردبیل از سال 1352 شروع و به مدت 6 سال این روند ادامه یافت و در نهایت در سال 1358 عملیات احداث فرودگاه اردبیل آغاز شد.

روند ساخت فرودگاه در سال 1370 به پایان رسید و اولین پروازی که در فرودگاه اردبیل به زمین نشست، پروازی با هواپیمایی فوکر ۱۰۰ بود.

این فرودگاه دارای ۲ عدد ترمینال مسافربری مجزا در خود می باشد که دارای امکانات رفاهی همچون غرفه های فروش سوغات و صنایع دستی اردبیل و غرفه ‌های تجاری، خودپرداز بانک، رستوران و بوفه های تهیه  مواد غذایی مختلف اشاره کرد.

انتقال مسافرین بین هواپیما و ترمینال در ایرساید بوسیله اتوبوس و پل تلسکوپی جت وی انجام میگیرد و به منظور انتقال مسافران به داخل شهر، تاکسی ویژه در فرودگاه مستقر میباشد.

0
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (0 رای)
Loading...Loading...

 • دسته : حمل و نقل

کوه سبلان اردبیل

کوه سبلان اردبیل یا به زبان ترکی آذربایجان ساوالان ، با ارتفاع ۴۸۱۱ متر، بعد از قله دماوند و علم کوه، سومین قله مرتفع ایران می باشد.

این کوه در فاصله 35 کیلومتری غرب شهر اردبیل و حدود 25 کیلومتری مشگین شهر واقع شده است و دارای سه قله می باشد و در تمام روزهای سال، پوشیده از برف است.

ساوالان یا همان سبلان ، یک کوه آتشفشانی فعال و در مرحله فومرولی قرار دارد و در بالای آن یک دریاچه کوچک طبیعی وجود دارد که بر زیبایی های آن افزوده است.

سبلان اردبیل به دلیل طبیعت تابستانی زیبا و آبگرم های طبیعی موجود در دامنه ها و همچنین پیست اسکی آلوارس ، مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است.

0
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (0 رای)
Loading...Loading...

 • دسته : جاذبه های طبیعی

روستای توریستی و گردشگری سقزچی اردبیل

روستای گردشگری سقزچی اردبیل در شهرستان نمین ، بخش ویلکیج واقع شده است.

سقزچی با دهستان حور و روستاهای سوها ، ایریل، رز و بریس همسایگی دارد.

روستای سقزچی از توابع شهرستان نمین در استان اردبیل بوده و به دلیل همجواری با رشته کوههای تالش، دارای شرایط آب و هوایی خاص و منابع آبی سطحی فراوانی را در خود جای داده که آب شرب روستاهای همسایه را نیز تامین میکند.

سقزچی اردبیل از معدود روستاهای گردشگری می باشد که بدلیل بکر بودن آن، زباله و آلاینده های محیطی کمتر در آن یافت می شود.

روستای گردشگری سقزچی نمین هر ساله میزبان گردشگران داخلی و خارجی که به استان اردبیل سفر میکنند، می باشد.

0
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars ( 2 رای )
Loading...Loading...

 • دسته : جاذبه های طبیعی

پل معلق مشگین شهر

پل معلق مشگین شهر مرتفع ترین و طولانی ترین پل کابلی خاورمیانه با ارتفاعی بیش از 80 متر، بالای رودخانه خیاو چایی واقع شده است. طول این پل ۳۴۵ متر و عرض آن 3 متر می باشد.

پل معلق بخشی از مجموعه گردشگری خیاو تا گیردولی می باشدکه در زمینی به مساحت ۱۳۰ هکتار و با هزینه‌ ای بالغ بر ۴۰۰ میلیارد ریال احداث شده‌است.

مجموعه گردشگری خیاو شامل سوئیت‌های اقامتی، تالارهای پذیرایی، سایت بالن سواری و ورزش‌های هوایی، رستوران گردان، بازارچه های صنایع‌ دستی، شهربازی و دیگر امکانات تفریحی است.

پل معلق مشگین شهر در تاریخ 26 اردیبهشت سال 1394 با حضور سلطانی فر، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران افتتاح و توانسته است به یکی از جاذبه های پرطرفدار استان اردبیل تبدیل شود.

0
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (0 رای)
Loading...Loading...

 • دسته : جاذبه های طبیعی

موزه مردم شناسی اردبیل

موزه مردم شناسی اردبیل در عالی قاپوی اردبیل (دروازه سابق) و در محل حمام آقانقی که متعلق به دوره پیش از صفویه و نیمه دوم قرن هفتم هجری قمری است، بنا شده است. هر ساله جمع کثیری از گردشگران داخلی و خارجی به اردبیل سفر کرده و از این موزه تاریخی دیدن می‌نمایند.

حمام آقانقی تا دوره پهلوی کاربری عادی‌ اش را حفظ کرده بود و پس از این دوران، مدتی از آن استفاده نشد. میراث فرهنگی اردبیل در سال ۱۳۷۸ این حمام را خریداری و بازسازی کرد و در نهایت هم موزه مردم شناسی اردبیل را در آن راه اندازی کرد و تعدادی مجسمه مومی ‌در آن ساکن شدند تا شیوه زندگی مردم اردبیل، آداب و رسوم‌ شان، آیین‌، پوشش محلی‌ و حتی شیوه غذا پختن‌ شان را به بازدیدکنندگان نشان دهند.

یکی دیگر از موزه های اردبیل، موزه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی به فاصله حدود 300 متری از این مکان واقع شده است.

0
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (0 رای)
Loading...Loading...

 • دسته : آثار باستانی

جنگل فندقلو نمین در استان اردبیل

جنگل فندقلو اردبیل در 10 کیلومتری شهرستان نمین واقع شده است. منطقه نمونه گردشگری فندقلو بخاطر دارا بودن جاذبه های منحصر به فرد جنگلی و مراتعی با جذابیتهای طبیعی گوناگون، قابلیت و پتانسیل بسیار ممتاز برای توسعه در صنعت اکوتوریسم دارد.

فندقلو بدلیل نزدیکی به شهر نمین، همواره به عنوان یک گردشگاه عالی شناخته می شود.

این جنگل دارای درختان وحشی میوه از جمله، فندق، سیب، آلوچهف ازگیل، توت فرنگی، به و تمشک است.

درخت فندق گونه قالب این منطقه است و به همین خاطر اسم این نقطه از استان اردبیل را فندقلو نامیده اند.

احداث تله کابین حیران در این منطقه بر زیبایی های آن افزوده و همه ساله میزبان مسافران زیادی از داخل و خارج از کشور می باشد.

طرح رهاسازی مارال در جنگل‌های فندقلو از سال ۱۳۸۹ انجام و با زاد ولد آنها این تعداد به چند برابر رسیده است.

0
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (0 رای)
Loading...Loading...

 • دسته : جاذبه های طبیعی

بولاغلار نیر، استان اردبیل

بولاغلار نیر در فاصله ۵۰۰ متری شمال غرب شهرستان نیر و ۳۰ کیلومتری شهرستان اردبیل واقع شده است.

بولاغلار در زبان ترکی به معنای مجموع چشمه ها در یک منطقه می باشد. به همین دلیل (وجود چشمه های فراوان) این منطقه از شهرستان نیر را، به این اسم نامیدند.

آب تمام چشمه‌های منطقه نمونه گردشگری نیر در مسیر کوتاهی به یکدیگر پیوسته و از طریق نیرچای (رودخانه آغلاغان) که از داخل شهر نیر گذشته و به رودخانه بالقلو چای که از مرکز شهر اردبیل می‌گذرد، می‌پیوندد. این منطقه دارای 285 کیلومتر مربع مساحت می باشد که یک پنجم مساحت نیر را شامل می شود.

از آب این چشمه های طبیعی نیز برای تامین آب حوضچه های پرورش ماهی که در اطراف آن واقع شده است استفاده می کنند و ماهی های این منطقه به واسطه استفاده از این آب، نسبت به دیگر مناطق سالمتر و خوشمزه تر می باشند.

وجود مناظر طبیعی و فضای سبز و بکر‌، رویش پوشش گیاهی خاص اطراف چشمه‌ها از گیاه بولاغ اوتی در این منطقه از شهر نیر باعث شده است که همه ساله گردشگرانی از داخل و خارج از کشور به این منطقه سفر کرده و از زیبایی های آن لذت ببرند.

منطقه نمونه گردشگری بولاغلار یکی از پتانسیل‌ های طبیعی و اکو لوژیکی شهر نیر می باشد‌.

معرفی کوتاه شهرستان نیر

این شهرستان از شمال به شهرستان اردبیل، از شرق به بخش هیر و شهرستان کوثر، از جنوب به شهرستان کوثر و از جنوب و غرب به استان آذربایجان شرقی محدود شده است.

0
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars ( 2 رای )
Loading...Loading...

 • دسته : جاذبه های طبیعی