قلعه اولتان مغان

قلعه اولتان مغان که در زبان ترکی اولتان قالاسی نیز گفته می شود، در شمال استان اردبیل و در 12 کیلومتری شهرستان پارس آباد ( شمال روستای کهن اولتان، جنوب رود ارس ) واقع شده است.

این مکان در مساحتی حدود 320 هزار متر مربع و در دوره حکومت اشکانیان بنا شده و بخش زیادی از آن زیر خاک مدفون شده است. قلعه اولتان به شماره 2654 در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

با بررسی آثار سطحی و همچنین عکس های هوایی و ماهواره ای که از این منطقه گرفته شده است، به نظر می رسد این محوطه باستانی، همچون دیگر شهرهای کهن ایران، بعنوان یک شهر نام برده می شد. با احتساب ارگ و ربض، این منطقه بیشتر از 70 هکتار مساحت را شامل می شود.

1+

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

  • avatar
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars ( 3 رای )
Loading...Loading...

  • دسته : آثار باستانی

موزه مردم شناسی اردبیل

موزه مردم شناسی اردبیل در عالی قاپوی اردبیل (دروازه سابق) و در محل حمام آقانقی که متعلق به دوره پیش از صفویه و نیمه دوم قرن هفتم هجری قمری است، بنا شده است. هر ساله جمع کثیری از گردشگران داخلی و خارجی به اردبیل سفر کرده و از این موزه تاریخی دیدن می‌نمایند.

حمام آقانقی تا دوره پهلوی کاربری عادی‌ اش را حفظ کرده بود و پس از این دوران، مدتی از آن استفاده نشد. میراث فرهنگی اردبیل در سال ۱۳۷۸ این حمام را خریداری و بازسازی کرد و در نهایت هم موزه مردم شناسی اردبیل را در آن راه اندازی کرد و تعدادی مجسمه مومی ‌در آن ساکن شدند تا شیوه زندگی مردم اردبیل، آداب و رسوم‌ شان، آیین‌، پوشش محلی‌ و حتی شیوه غذا پختن‌ شان را به بازدیدکنندگان نشان دهند.

یکی دیگر از موزه های اردبیل، موزه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی به فاصله حدود 300 متری از این مکان واقع شده است.

0
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (0 رای)
Loading...Loading...

  • دسته : آثار باستانی