اردبیل را بهتر بشناسید و درباره آن بیشتر بدانید

تصویر اردبیل شناسی از شیخ صفی الدین اردبیلی

موقعیت جغرافیایی اردبیل

اردبیل یکی از استان های شمال غربی کشور می باشد که از شمال به جمهوری آذربایجان از شرق به گیلان، از سمت غرب به استان آذربایجان شرقی و از جنوب به استان زنجان محدود می شود.

طبق آخرین تقسیمات کشوری، اردبیل از 10 شهرستان بزرگ و کوچک، 29 بخش، 26 شهر و 66 دهستان تشکیل شده است.

این استان در گذشته یکی از شهرستان های وسیع آذربایجان شرقی بود که به علت درخواست های مکرر مردمی ۲۳ فروردین سال ۱۳۷۲ به استان تبدیل شد.

شهرهای اردبیل

اردبیل، پارس آباد، مشگین شهر، خلخال، گرمی، بیله سوار، نمین، جعفر آباد، گیوی، آبی بیگلو، اصلاندوز، نیر، عنبران، هشتجین، سرعین، آلنی، آراللو، اسلام آباد، تازه کند انگوت، مغانسر، کلور، ثمرین، لاهرود، بران، قصابه، هیر، رضی، فخرآباد، کوراییم، ایردموسی، مرادلو، فیروزآباد، زهرا

جمعیت اردبیل

اردبیل دارای مساحتی بالغ بر 17953 کیلومتر مربع و جمیعت آن بر اساس سرشماری که در سال 1390 صورت گرفت، 1249000 اعلام شد و کلان شهر اردبیل با بیشترین جمعیت، ۵۲۹۳۷۴ نفر، مرکز این استان با آب و هوای مطبوع و خنک است.

تاریخ اردبیل

اردبیل دارای تاریخ 40 هزار ساله و این نظریه با توجه به کشفیاتی که در منطقه مرادلو صورت گرفته، به اثبات رسیده است. زبان مردم اردبیل ترکی میباشد. اردبیل یکی از کانون های مهم و ویژه تمدن و فرهنگ ایران و اسلام به حساب می آید و بر همین اساس، استان اردبیل در دوره پیش از اسلام و بعد از آن نقش مهمی در فرهنگ ایران داشته است.

ارتباط نام اردبيل با واژه اوستايی آرتاویل به معنی شهر مقدس و مرتبط بودن تاسيس آن به يكی از فرزندان حضرت نوح و همچنین زمان پيدايش شهر به دوره های سومری، كيانی، اشكانی، سلوكی و ساسانی و نیز انتساب منطقه ی مغان به روحانيون زرتشتی، نير به نرسی از پادشاهان ساساني و بيله سوار به پيلسوار ، حاكم منطقه در دوره ی ‌آل بويه و وجود ده ها اثر تاريخی در شهرستان های اردبيل، دلايل و مدارک روشنی بر اهميت اين استان از نظر فرهنگ و تمدن بشری در طول تاريخ بوده و برخي از شهرها و مناطق اين استان ، همچون قلعه اولتان مغان ، ورثان، باجروان، برزند، وراوی ، فيروزآباد ، و… ، جايگاه ويژه اي را در منابع تاريخي و جغرافيايي به خود اختصاص داده است.

به طوری كه اردبيل با عناوينی همچون اردويل ، آرتاويل ، ارتغيت يا اردويت يا اردويد ، بادان پيروزيا باذان فيروز ، فيروز آباد ، فيروز رام ، فيروز گرد ، اربلا ، آذربهمن ، اندرآباد ، و آردپيل ، نظر بسياري از مورخين و جغرافي دانان دوره ي قبل و بعد از اسلام ونيزبرخي شعراي طرازاول اين سرزمين همچون فردوسي را به خود جلب نموده است .

دوره ی صفوی (907 -1148 ف) را باید اوج اعتلای اردبیل نامید. چون با ظهور دودمان شیخ صفی الدین اردبیلی، این شهر علاوه بر توسعه ی سیاسی ، فرهنگی و اجتماعی، به دارالارشاد تبدیل شد. به طوری که در زمان سلطان جنید ،جد شاه اسماعیل اول اردبیل، جزء شهرهای مقدس شیعیان درآمد و دركنار اصفهان، تبریز و قزوین، به عنوان پايتخت سياسی، اردبيل هم از اهميت خاصی برخوردار گرديد و در دوره ی دیگر شاهان صفوی نیز اردبيل مقام پایتخت معنوی صفويان را دریافت کرد.